Yalova 4 Ceviz Fidanı

Yalova 4 Ceviz Fidanı

Yalova 4 Cevizi Nedir ?

Talep oranı yüksek olan yerli cevizlerden bir diğeri de Yalova 4 cevizidir. Ceviz yetiştirmeye uygun olan tüm şehirlere dikilebilir. Ticari amaçla Yalova 4 cevizi yetiştirilecekse, kıyı bölgelerde verim oranının daha fazla olacağı unutulmamalıdır. Erken dönemlerde çiçek açan Yalova 4 Cevizi, Eylül ayının bitimine doğru hasat yapılır. Yan dallarında da çok sayıda meyve sunan bu ceviz türü, yüksek miktarda verim sağlayabilir. Kuru ceviz şeklinde tüketim için daha uygundur. Orta kuvvete sahip olan Yalova 4 Ceviz ağaçları, her bir salkımında 2’li veya 3’lü meyveler verir. Meyvenin iç bölümü yeterince dolgundur ve cevizin kabuğu ince bir yapıdadır.

9c02yG

Yalova 4 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir ?

Yayvan ve dik dallı bir ağaç olarak gelişir. Yalova 4 Cevizi, aslında tüm alanlara dikilebilme özelliğine sahiptir. Hobi amacı ile bireysel olarak ceviz yetiştirmeyi planlıyorsanız, Yalova 4 Ceviz Fidanı sizin için uygundur. Fakat ticari olarak Yalova 4 Cevizi yetiştirmek için fidanın kıyı bölgelere dikilmesi tavsiye edilir. Rakım olarak 0-800 metre arası Yalova 4 Cevizi için ideal konumlardır.

7GGlZf

Yalova 4 Cevizi Tozlayıcısı

Yalova 4 cevizinin dikimi sırasında tozlayıcı kullanılması gerekir. Uygun tozlayıcı fidan ise Kaplan 86 Cevizi ve Yalova 1 Cevizi ’dir. 100 fidanın 5’ini tozlayıcı fidanından dikerseniz, Yalova 4 Cevizinin kalitesi ve verimi artış gösterir.

lmmlJu


Yalova 4 Cevizi Verimi

Yüksek verim sağlayan ceviz türlerinden biri de Yalova 4 Fidanıdır. Cevizin tane ağırlığı yaklaşık 13-14 gram, iç oranı ise genelde yüzde 52-53’tür. Ceviz içinin yağ miktarı yüzde 69’larda, protein miktarı da yüzde 17’lerdedir. Kuru şekilde tüketim için uygun olan Yalova 4, yüksek talep gören Cevizler arasında sayılır. Bununla birlikte yurt içi ve yurt dışı talep değeri oldukça fazladır. Nedeni ise Yalova 4 Cevizinin beklenen lezzeti sunmasıdır. Yalova 4 Cevizinin bir diğer öne çıkan özelliği ise güneş yanıklarına ve Ceviz hastalıklarına iyi bir şekilde direnç gösterebilmesidir.

Ekired

Yalova 4 Cevizi Dikim Aralığı

Yalova 4 Cevizini dikerken, diğer tüm ceviz türlerinde olduğu gibi aralıklara özellikle dikkat etmelisiniz. Hedeflenen verimi sağlaması için bu ceviz türünün 10x10 veya 11x12 şeklinde dikim yapılması önerilir.