Yalova 3 Ceviz Fidanı

Yalova 3 Ceviz Fidanı

Yalova 3 Cevizi

Aşırı hava sıcaklığı olan bölgeler dışında diğer tüm yörelere Yalova 3 cevizi dikilebilir. Geç don olaylarının olmadığı alanlara dikilen Yalova 3 cevizi, beklenen verimi en iyi şekilde sunabilir. Kıyı bölgelerin iklimi ile uyumlu olan Yalova 3 Cevizi, ince kabuğu ve olağanüstü lezzetiyle öne çıkar. İç renginin krem tonlarında olduğunu, kabuğundan kolayca ayrıldığını ve kuru ceviz şeklinde tüketim için ideal olduğunu da söyleyebiliriz. Yalova 3 Cevizinin iç oranı yaklaşık yüzde 55’tir. Eylül ayının sonuna doğru hasadı gerçekleşen Yalova 3 Cevizi, yüksek oranda meyve veren Ceviz türlerinden biridir.

Yalova 3 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir ?

Yalova 3 Ceviz fidanını, ceviz yetişen bütün alanlara dikebilirsiniz. Fakat ticari amaçla dikim yapılacaksa, kıyı bölgelere dikilen Yalova 3 Cevizinin daha yüksek verim sunduğunu da hatırlatırız. Bu ceviz türü için ideal rakımın 0-800 arasında olduğu bilinir. Hobi amacıyla dikilecekse her türlü rakımda meyve verebilir.

Yalova 3 Cevizi Tozlayıcısı

Yalova 3 Cevizinin kalitesi oldukça yüksektir. Tozlayıcıyla beraber dikilirse daha da kaliteli meyveler sunar ve verimi bir hayli fazla olur. Yalova 3 cevizini dikerken doğru tozlayıcı seçmelisiniz. Bu ceviz için uygun olan tozlayıcı grup, Yalova 1-4 ve Bilecik Ceviz fidanlarıdır.

Yalova 3 Cevizi Verimi

Erken zamanlarda çiçeklenen Yalova 3 Cevizi, Eylül ayı bitimine doğru hasat yapılır. Budama, ilaçlama ve sulama işlemlerinin yeterince uygulanması, Yalova 3 cevizinin verimini yükseltir. Yaprak döken bir ağaç olan bu ceviz, budama işlemlerinin sonunda yeşil dokusunu ortaya çıkarır. İç oranı yüzde 55’lerde olan Yalova 3 Cevizi, yaklaşık 13-14 gramlık meyveler sunar. Bununla birlikte dolgun ve açık renkli bir cevizdir. Yağ oranının yüzde 69’larda, protein miktarının da yüzde 21’ler olduğu bilinir. Kabuk kısmı, meyveden rahatça çıkar. İnce kabuğu vardır ve meyve formu ovale yakındır. Sahil ekolojisi ile uyum içinde olan Yalova 3 Cevizi, her bir salkımında 2’li veya 3’lü meyveler verir. Tozlayıcı ile beraber dikilen Yalova 3 Cevizinin verimi daha yüksek, meyvesi daha kalitelidir.

Yalova 3 Cevizi Dikim Aralığı

Yalova 3 Ceviz fidanını dikerken, ağacın verimli olması için dikim aralığına özen göstermelisiniz. Bunun için 10x10 veyahut 11x12 metre uygun olacaktır.