Yalova 2 Ceviz Fidanı

Yalova 2 Ceviz Fidanı

Yalova 2 Cevizi

Kıyı bölgeler başta olmak üzere ceviz yetişen bütün alanlar Yalova 2 cevizi için idealdir. Ceviz ağacının meyveleri, diğer yerli cevizlere oranla biraz daha seyrektir fakat meyveleri iri boyutludur. Ilıman iklimlere daha kolay adapte olan ve zengin meyve içeriği bulunan Yalova 2 cevizi, don olaylarının geç zamanlarda olduğu bölgelere dikilmelidir. Böylece verimi de istenen düzeyde olur. Ceviz ağacının tane ağırlığı 16 gram, iç oranı yüzde 60’tır. Yalova 2 cevizinin iç rengi açık kahverengi tonlardadır. Kabuk bölümü iç meyveden rahatça ayrılır. Kuru ve yaş olarak Yalova 2 cevizinin tüketimi uygundur. Talep değeri yüksek olan yerli cevizlerden Yalova 2, erken dönemlerde çiçek açar. Hasadı ise çoğunlukla Eylül 15’ten itibaren yapılır.

Yalova 2 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Don olaylarının geç zamanlarda olduğu bölgeler Yalova 2 ceviz fidanı için uygundur. Genellikle bu ceviz türünün kıyılara dikilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında Yalova 2 ceviz fidanı, ceviz yetiştiriciliğinin yapıldığı tüm bölgelere dikilebilir. Verim oranının beklentileri karşılaması amacıyla düşük rakıma sahip olan yerlere dikilmesi gerekir. Yalova 2 cevizi için mümkün olan rakım 50-1000 metre aralığıdır.

Yalova 2 CeviziTozlayıcısı

Yalova 2 cevizinden kaliteli meyveler elde etmek istiyorsanız, tozlayıcı ile beraber dikmelisiniz. Yalova 2 cevizi ile uyumlu olan tozlayıcılarŞebin ve Yalova 1 fidanlarıdır. 100 tane fidan dikmeyi planlıyorsanız, bunun 95’i Yalova 2 fidanı, 5’i de tozlayıcı olmalıdır.

Yalova 2 Cevizi Verimi

Diğer yerli ceviz türleriyle karşılaştırma yapıldığı zaman, Yalova 2 cevizinin yüksek bir verim grafiği olduğu bilinir. Kıyı bölgelerde yetişen Yalova 2 cevizinin daha fazla meyve verdiği söylenebilir. Sahil iklimlerine kolayca uyum sağlayan ve ılıman iklimi seven Yalova 2 cevizi, salkımında yaklaşık 2-4 meyve bulundurur. Meyvelerin kabukları orta kalınlığa sahiptir. Dış yüzeyleri çok az miktarda pürüzlü yapıdadır. Meyve yapısı ovale yakındır. Kabuklu meyvenin boyutu 50 mm civarında olur. Yalova 2 cevizi bütün şekilde 18-19 gramdır. İç meyve ağırlığı ise genelde 8-9 gram arasındadır. Yağ oranı yüzde 60’larda, protein seviyesi yüzde 30’lardadır.

Yalova 2 Cevizi Dikim Aralığı

Yalova 2 cevizini dikerken aralıklara özen göstermelisiniz. Bu ceviz fidanı için uygun olan aralığın 10x10 ila 12x14 olduğunu söyleyebiliriz. Dikim aşamasında tozlayıcı kullanmayı da unutmamanız gerekir.