Yalova 1 Ceviz Fidanı

Yalova 1 Ceviz Fidanı

Yalova 1 Cevizi

Sahil bölgeleri başta olmak üzere ceviz yetiştiriciliği yapılan tüm alanlar için Yalova 1 cevizi uygundur. Meyveleri seyrek olsa da iri bir formdadır. Orijini İstanbul’un Beykoz ilçesi olan Yalova 1 cevizi, don olaylarının geç olduğu yerlere dikildiği zaman yüksek verimlilik sağlar. Tane ağırlığı yaklaşık 17.5 gramdır. İç oranı ise yüzde 57’dir. Yalova 1 cevizinin iç rengi beyaza yakındır. Kabuk kısmı orta kalınlıktadır ve iç meyvesi kolay şekilde kabuktan ayrılabilir. Hem taze hem de kuru olarak tüketilebilen Yalova 1 cevizi, ticari değeri yüksek bir ceviz türüdür. Erken zamanlarda çiçeklenir. Genelde Eylül ayının 15’inden sonra hasadı yapılır.

Yalova 1 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Don olaylarının geç görüldüğü, ılıman ve kıyı bölgeler, Yalova 1 cevizi için ideal alanlardır. Genel itibariyle bu ceviz türü, ceviz yetiştiriciliğine elverişli bütün bölgelere dikilebilir. Verimin bekleneni karşılaması için düşük rakımlara dikilmesi tavsiye edilir. 50-1000 metre rakım, Yalova 1 cevizi için yeterlidir.

Yalova 1 Cevizi Tozlayıcısı

Yalova 1 cevizinin kaliteli meyveler üretmesi ve veriminin yüksek olması için tozlayıcılarla beraber dikilmesi önerilir. Yalova 1 cevizi için ideal olan tozlayıcılarŞebin ve Yalova 4 cevizidir. 200 adet ceviz fidanı dikilecekse, bunun 190’ı Yalova 1 cevizi, geri kalan 10’u da tozlayıcı fidan olmalıdır.

Yalova 1 Cevizi Verimi

Kaliteli meyveler veren Yalova 1 fidanı, özellikle yükseltisi düşük alanlara dikilmiş ise beklentilere en iyi şekilde yanıt verir. En çok tercih edilen yerli ceviz fidanlarından olan Yalova 1, sahil ekolojisine uyum sağlar. Salkımındaki meyveler 1-2 adettir. Meyvelerin kabuk kısmı orta kalınlıkta ve dış yüzeyi az miktarda pürüzlüdür. Meyve formu oval şeklindedir. Kabuklu meyve boyutu yaklaşık 48-50 mm civarındadır. Kabuklu halde 17-18 gramdır. İç ağırlığının ortalama 8.4 gram olduğu bilinir. Yağ oranı yüzde 70’lerde, protein miktarı ise yüzde 25’lerdedir. Bu yüzden talep oranı yüksektir.

Yalova 1 Cevizi Dikim Aralığı

Yalova 1 cevizinden yüksek verim sağlamak için dikim aralığına dikkat edilmesi önerilir. Bu ceviz türü için ideal olan dikim aralığı 10x10 ve 12x14 metredir.