Yavuz Ceviz Fidanı

Yavuz Ceviz Fidanı

Yavuz Cevizi

Yerli ceviz türlerinden biri de Yavuz cevizidir. Sahile yakın olan kıyı alanlar ile iç kesimlerde Yavuz cevizi yetiştirilebilir. Genel olarak her türlü alana dikilebilen bu ceviz fidanı, kıyılarda daha yüksek verim sunar. Hobi amacıyla ceviz yetiştirmek isteyenler, şehir fark etmeksizin Yavuz cevizini tercih edebilirler. Yüksek verimi ve kalitesiyle öne çıkan ceviz türlerinden biri olan Yavuz cevizi, talepleri en iyi şekilde karşılayabilir.

Yavuz Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Yavuz cevizinin tüm iklim koşullarına uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yüksek meyve sunması açısından kıyı bölgelerde Yavuz cevizi yetiştirmek daha doğru olacaktır. Bununla birlikte geç zamanlarda don olaylarının yaşandığı alanlar, bu ceviz için çok daha verimlidir. Deniz seviyesinden 600-1200 metre yükseklikte olan bütün yöreler, Yavuz cevizi yetiştirmek için uygundur.

Yavuz Cevizi Tozlayıcısı

Ülkemizde en çok tercih edilen ceviz fidanlarından biri olan Yavuz cevizi, yüksek verimlilik vadeder. Beklentileri karşılaması, kaliteli meyveler verebilmesi açısından dikim sırasında tozlayıcı ile birlikte işlem yapılması tavsiye edilir. Ancak Yavuz cevizi için tozlayıcı seçerken uygun olanları satın almalısınız. Yavuz cevizi dikiminde ideal olan tozlayıcılar Yalova 3, Bilecik ve Şebin ceviz fidanlarıdır. Örnek vermek gerekirse, 100 adetlik bir fidan dikimi gerçekleştirecekseniz, bunun 95 tanesi Yavuz cevizi fidanı, geri kalan 5’i ise tozlayıcı fidan olmalıdır.

Yavuz Cevizi Verimi

Yaygın ve dik şekilde bir taç gelişmesi olur. Meyvesi oval formda olan Yavuz cevizi, kabuk bölümünde kolay biçimde ayrılma özelliği gösterir. Yaklaşık olarak tane ağırlığının 17.5 gram, iç oranının ise yüzde 57’lerde olduğu bilinir. İçi dolgun ve meyvesi açık renkli olduğundan talep değeri fazladır. İsteğe göre yaş veya kuru şekilde tüketime uygundur. Eylül ayı bitimine doğru hasadı yapılır. Yavuz cevizinin öne çıkan bir başka özelliği ise iç kurduna karşı dayanıklı olması ve güneş yanıklarından kolay şekilde etkilenmemesidir. Ayrıca Yavuz cevizi, bitki hastalıklara karşı da direnç sağlayabilen bir türdür.

Yavuz Cevizi Dikim Aralığı

Yavuz cevizinin verimli bir büyüme grafiği çizmesi için dikim aralıklarını doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Bu yüzden ideal olan aralıklar 8x4 ya da 7x3.5 metredir.