Tokat 1 Ceviz Fidanı

Tokat 1 Ceviz Fidanı

Tokat 1 Cevizi

En geç yapraklanan ceviz çeşitlerinden biri olan Tokat 1 cevizi, yüksek verim sağlar. Ağaçları sık dallıdır ve yayvan bir taç gelişimi gözlemlenir. Tokat 1 cevizi yetiştirmek için kıyı bölgeler dışında tüm alanlar tercih edilebilir. Meyve salkımı ortalama 4-5 adettir. Yüzde 30 oranında yan dallarda da meyve verir. Soğuğa karşı yüksek oranda dayanıklı olan Tokat 1 cevizi, emsallerine göre 20 gün kadar daha geç tomurcuklanır. İnce kabuklu olan meyvesi, pürüzsüz kabuğu ve dolgun iç yapısı ile Tokat 1 cevizi, üreticiler tarafından büyük talep görür. Ticari değeri yüksek olmasından dolayı en çok tercih edilen ceviz fidanlarından biri de Tokat 1 cevizidir. Meyve kısmı konik şeklindedir ve iç kısmı açık kahverengidir. Daha çok kuru ceviz şeklinde tüketim için uygundur.

Tokat 1 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Soğuğa karşı dayanıklı yerli ceviz fidanlarından olan Tokat 1, kıyı bölgeler hariç olmak üzere diğer tüm bölgelerde yetiştirilebilir. İdeal rakım en az 800-1000 metredir.

Tokat 1 Cevizi Tozlayıcısı

Tokat 1 cevizinin yüksek kalitede meyve verebilmesi için dikim aşamasındayken tozlayıcısıyla beraber dikilmesi tavsiye edilir. Tokat 1 cevizi için uygun olan tozlayıcılar Şebin cevizi, Yalova 1 ve 2 cevizidir. Örneğin 100 tane fidan dikecekseniz, bunun 95’i Tokat 1 fidanı, 5’i de tozlayıcı olmalıdır.

Tokat 1 Cevizi Verimi

Tokat 1 cevizinin tane ağırlığı ortalama 9.7 gramdır. İç meyve ağırlığının 6.8 gram olduğu bilinir. Yağ oranı ise yaklaşık yüzde 70’tir. Tomurcukları geç patladığı için Eylül ayının sonu ile Ekim başından itibaren hasadına başlanır. Tokat 1 cevizinin gelişimi, dik ve yayvan bir şekildedir. İç meyvesi, kabuktan rahatça ayrılabilir. Kabuğundan bütün olarak çıkması, Tokat 1 cevizinin ayırt edici özellikleri arasında yer alır. Beş yaşındaki bir Tokat 1 ceviz ağacı, 7-10 kilo arasında verim sunar. Diğer yerli cevizlere oranla daha fazla verimli olan Tokat 1, güneş yanığı, iç kurdu ve ceviz ağacı hastalıklarına karşı dayanıklılık gösterir.

Tokat 1 Cevizi Dikim Aralığı

Tokat 1 cevizi için 4x8 ya da 5x7 aralıklarını seçebilirsiniz. Fidanı dikerken tozlayıcı ile beraber dikim yapmayı ihmal etmemelisiniz.