Şebin Ceviz Fidanı

Şebin Ceviz Fidanı

Şebin Cevizi

Bu ceviz türü, Şebinkarahisar kökenlidir. Türün orijinindeki yaklaşık meyve ağırlığı 9.40 gram, yağ içeriği yüzde 70 ve iç randımanı da yüzde 65’tir. Geç yapraklanan bir ceviz çeşidi olan Şebin, ilkbahar döneminde yaşanan don olaylarına karşı direnç gösterir. Yan dalları yüksek oranda meyve sunar. Bir salkımdaki meyve adedi genellikle 2-4 arasındadır. İnce kabuğu ve içinin kolay şekilde çıkarılması, Şebin cevizinin öne çıkan özelliklerinden bazılarıdır. İç ceviz kısmının açık renkli oluşu da talep oranını artırır. İç büzüşmesi, Şebin cevizinde çok nadir görülür. Meyve yapısı oval formdadır.

Şebin Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Şebin cevizi, kıyı bölgeler dışında ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan bütün alanlarda dikilebilir. Özellikle don olaylarının geç görüldüğü yöreler, bu ceviz türü için ideal alanlardır. 800-1000 metreden yüksek rakımlara Şebin cevizi dikilebilir.

Şebin Cevizi Tozlayıcısı

Şebin cevizinin iyi şekilde meyve tutumunun sağlanması, tozlayıcı ile birlikte dikilmesine bağlıdır. Şebin cevizi için tozlayıcı seçerken Bilecik ceviz fidanını tercih etmelisiniz.

Şebin Cevizi Verimi

İnce kabuklu yapısıyla ticari değeri yüksek olan ceviz çeşitlerinden biridir. Meyvesi parlaktır ve kabuktan bütün şekilde çıkar. Verimi yüksek olmasından dolayı üreticiler tarafından en çok tercih edilen ceviz türleri arasındadır. Ağaç tomurcukları geç patlar ve salkımda yaklaşık 2-4 tane meyve olur. İç kurda ve güneş yanıklarına karşı dirençlidir. Yerli bir cins olan Şebin cevizi, soğuk alanları daha fazla sever. Kıyı bölgeler dışında tüm alanlarda yetiştirilebilir. Kıyı bölgeye ceviz dikmek istiyorsanız, sizin için uygun olan fidan Yalova 1 cevizidir. Özellikle don olaylarının geç yaşandığı alanlarda Şebin cevizinin verimi yüksektir. Şebin cevizinden hedeflenen verimin elde edilmesi için su sıkıntısı çeken yerlerde ilave sulama yöntemlerinin kullanılması önerilir. Özellikle Haziran ve Eylül ayları, Şebin cevizinin su ihtiyacının arttığı dönemdir. İyi şekilde sulanan ve uygun alanlara dikilen Şebin cevizi, yüksek iç kalitesi sunar.

Şebin Cevizi Dikim Aralığı

Şebin cevizini dikerken aralıklara dikkat etmenizde fayda vardır. Bu fidan için uygun olan dikim aralığı 4x8 ila 5x7 metredir. Ayrıca, tozlayıcısı Bilecik ceviz fidanıyla dikmeyi unutmamalısınız.