Sütyemez 1 Ceviz Fidanı

Sütyemez 1 Ceviz Fidanı

Sütyemez 1 Cevizi

Kahramanmaraş’taki Sütçü İmam Üniversitesi’nde ıslah edilmiş olan cevizlerden bir diğeri de Sütyemez 1 cevizidir. Tescilli yerli cevizler arasında yer alan Sütyemez 1, dünyanın en iri cevizidir. Verimli ve kaliteli iç değer özelliklerinin yanı sıra çok iri oluşu, Sütyemez 1’in en önemli özelliğidir. Ceviz içi yaklaşık olarak 26 gramdır. Ekstra iri kategorisinde yer alan bu ceviz, pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yuvarlağa yakın şekilde oval bir görünümü vardır. Dolgun iç meyvesi ve lezzetli olması nedeniyle, öne çıkan ceviz türleri arasındadır. Bütün şekilde kabuğundan ayrılabilme özelliği de barındırır. Uzun vejetasyon süresine ihtiyaç duyar. Bu nedenle Sütyemez 1 cevizinin orta-yüksek rakımlı alanlarda yetişmesi uygundur. Ceviz içinin randımanı yüksektir, genel anlamda Sütyemez 1 kaliteli ve verimlidir. Açık sarı rengiyle, sofralık tüketimde arzu edilen ceviz türlerindendir. Bununla birlikte Sütyemez 1, kuru ve sofralık şekilde tüketim için uygundur.

Sütyemez 1 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Sütyemez 1’in, meyve yetiştiriciliği bakımından uygun olan toprak yapısına sahip alanlara dikilmesi önerilir. Sulama suyuna sahip, hava sıcaklıklarının ani şekilde düşmediği alanlar Sütyemez 1 için uygundur. Rakım olarak 400 ila 1500 metreye ihtiyaç duyar.

Sütyemez 1 Cevizi Tozlayıcısı

Sütyemez 1 cevizinden beklenen verimin elde edilmesi için tozlayıcısı ile beraber dikimi gerekir. Ceviz fidanının dikimi sırasında doğru tozlayıcı seçmek gerekir. Sütyemez 1 cevizi için uygun tozlayıcının Şebin ceviz fidanı olduğunu söyleyebiliriz.

Sütyemez 1 Cevizi Verimi

Kabuk kısmından kolayca ayrılabilen Sütyemez 1, bakteri ve hastalıklara karşı yüksek direnç sağlar. Meyve ağırlığı yaklaşık olarak 26 gramdır. İç ağırlığının ise ortalama 13 gram olduğu bilinir. Kabuk kalığı ise 1.26 mm’dir. İç rengi sarı olduğundan dolayı talep oranı yüksektir. Hem iç pazarlarda hem de ithalatta en çok tercih edilen ceviz türlerinden biri de Sütyemez 1 cevizidir. Hasat dönemi Eylül-Ekim arasındadır. Bu süre rakıma göre değişebilir.

Sütyemez 1 Cevizi Dikim Aralığı

Sütyemez 1 cevizini dikmek için doğru aralıkları seçmelisiniz. Bu ceviz türünün ihtiyaç duyduğu dikim aralığı eğimli arazi için 7x3.5 metredir. Düz arazi için ise 8x4 metre uygundur.