Pedro Ceviz Fidanı

Pedro Ceviz Fidanı

Pedro Cevizi

Erken çiçeklenen Franquette cevizin tozlayıcısı olarak öne çıkar. Kaliforniya orijinli olan bu ceviz, düşük rakımlarda rahatlıkla yetişir ve özellikle kıyı bölgeleri daha fazla sever. Yabancı aşılı ceviz fidanı dendiği zaman akla gelenlerden biri olan Pedro cevizi, yüksek verimlilik sağlar. Yan dallardan meyve verme oranı yüksektir ve iç oranı ise yüzde 85’lerdedir. Bu nedenle üreticiler tarafından talep oranı yüksektir. Yerli cevizlerle karşılaştırıldığı zaman yapraklanması 15 gün kadar daha geç olur. Çeşitli bakteri ve hastalıklara karşı direnci yüksektir. Fazla meyve vermesinden dolayı gelişimi biraz yavaştır. Bu nedenle bodur ceviz olarak isim alan türlerden biridir. Kendi kendine verimli olmasının yanı sıra tozlayıcı ile beraber kullanıldığı zaman daha fazla verim sağlar. Pedro cevizinin, ev bahçelerine de dikimi söz konusudur.

Pedro Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Pedro ceviz fidanının ılıman bölgelere dikilmesi önerilir. Rakımı 900 metre civarında olan alanlar, Pedro cevizi için idealdir. Orta büyüklükte meyve veren ağaçların, iç verimi yüzde 85’leri görür. Hasat zamanı çoğunlukla Eylül ayıdır ve bu süre rakıma göre farklılık gösterir.

Pedro CeviziTozlayıcısı

Pedro cevizi kendi kendini tozlama özelliğine sahiptir. Verimi artırmak amacıyla ticari bahçelerde Franquette ceviz fidanıyla beraber dikilmesi tavsiye edilir. Böylece Pedro cevizinden istediğiniz verimi alabilirsiniz.

Pedro Cevizi Verimi

Meyve verimi yüksek olan ceviz türlerinden biri de Pedro’dur. Yan dalları, salkım biçimde parlak yapılı meyveler verir. Eylül ve Ekim arasında hasadı yapılır. Taç yapısı nedeniyle kısa boylu ağaçlar oluşturur. Bodur olmasından dolayı ev bahçelerine rahatlıkla dikilen ceviz ağaçlarındandır. Pedro cevizinin, Chandler ve Fernor cevizine oranla ılıman alanlara ekilmesi tavsiye edilir. Soğuklanma gereksinimi ortalama 400 saattir. İç ceviz kısmı açık renge sahiptir. Cevizin iç ağırlığı yaklaşık olarak 6.5-7.5 gramdır.

Pedro Cevizi Dikim Aralığı

Pedro ceviz fidanının 900-1500 rakımlı bölgelere dikimi uygundur. Yükselti dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ceviz fidanının dikim aralığıdır. Pedro cevizinden yüksek verim elde edilebilmesi için 5x7 veya 4x8 metre aralıklarla dikilmesi önemlidir.