Oğuzlar 77 Ceviz Fidanı

Oğuzlar 77 Ceviz Fidanı

Oğuzlar 77 Cevizi

300 yıldan bu yana varlığını sürdüren Oğuzlar 77 cevizi, Oğuzlar’ın yerli cevizidir. Bu ceviz türünün, Çorum’un Oğuzlar ilçesinde ait olduğu kanıtlanmıştır. Yörede, en az 200 yaşında olan çok sayıda ceviz ağacı bulunmaktadır. Meyve kalitesinin ve lezzetinin yüksek oluşu, Oğuzlar 77 cevizinin tercih edilebilirlik oranını artırır. Oğuzlar ekolojisi ve benzer ekolojilerde hedeflenen verimi sunduğu içinyaygın şekilde tarımı yapılır.

Oğuzlar 77 Cevizi Tozlayıcısı

Oğuzlar 77 cevizinde erkek ve dişi çiçekler aynı dönemlerde açar. Bu durum üreticiler tarafından aranan bir özelliktir. Böylece ağaçların tozlanma aşamaları da problemsiz şekilde gerçekleşir. Oğuzlar 77 cevizi dendiği zaman akla gelen özelliklerden biri de bu cevizin kendi kendini tozlayabilmesi ve başka hiçbir ceviz ağacına gereksinim duymamasıdır. Herhangi bir alanda dikilen Oğuzlar 77, kolay şekilde verim sunabilir. Bu da demek oluyor ki, Oğuzlar 77 tek bir adet bile dikilebilir.

Oğuzlar 77 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Oğuzlar 77 cevizinin diğer cevizlerden en büyük farkı, yan dallarda meyve sayısının fazla olmasıdır. Fidanlar, iki yaştan itibaren meyve vermeye başlar. Diğer önemli özelliği ise meyvesinin kabuk bölümünden bütün şeklinde çıkması ve iç oranının yüzde 100 olmasıdır. Ayrıca uygun koşullarda muhafaza edildiği zaman bir sene boyunca acılaşmadan aynı kalitede kalabilir. Oğuzlar 77 cevizinin 510-1260 mt rakımlı alanlarda rahatlıkla yetiştirildiği söylenebilir. Kilsiz ve taban suyu yüksek olmayan verimli topraklar, Oğuzlar 77 cevizi için idealdir. Çakıllı, taşlı ve süzek arazilerde, bol ışık alan yerlerde bu ceviz türü daha da verimli bir büyüme grafiği çizer. Bakım ve sulama işlemlerine özen gösterilmesi, verim ile yakından ilişkilidir.

Oğuzlar 77 Cevizi Verimi

Uygun çevre ve bakım koşulları Oğuzlar 77’nin verimini artırır. Hastalıklara karşı dayanıklılığı yüksek olan Oğuzlar 77, erkenden meyve verebilir. Örneğin, 5 yaşlarında bir ağaç, 20 kilo civarında ceviz verir. Randımanının yüzde 60’tan fazla olduğu bilinen Oğuzlar 77, pürüzsüz ve bol lezzetli olmasından dolayı da sektörün önde gelen cevizlerinden biridir.

Oğuzlar 77 Cevizi Dikim Aralığı

Oğuzlar 77 cevizinin dikim mesafesi için 8,9-12,5 metre arası uygundur. Bu dikim aralığı toprak yapısına göre değişir. Dikimi yapılan Oğuzlar 77 cevizi, gübreleme, sulama ve budama gibi tekniklerle desteklenmeli ve bakımına özen gösterilmelidir.