Niksar 1 Ceviz Fidanı

Niksar 1 Ceviz Fidanı

Niksar 1 Cevizi

1998 senesinde Bakanlık tarafından tescil edilen Niksar 1 cevizi, oldukça verimli bir ceviz türü. Yüksek verimi, geç yapraklanması ve sert iklim koşullarına karşı dayanıklı oluşu, Niksar 1 cevizinin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. İlk kez Tokat’ın Niksar ilçesinde üretildiği için ismi de Niksar 1 olarak kalmıştır. İlkbahar aylarında bile yüksek dayanıklılık gösteren bu ceviz, Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirmek için ideal.

Niksar 1 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

İlkbaharda yaşanan don olayları, özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ceviz yetiştiriciliğini olumsuz yönde etkiliyordu. Fakat Niksar 1 cevizinin geliştirilmesi üzerine, artık bu yörelerde de kolaylıkla ceviz fidanı dikilebiliyor. Ceviz yetiştirmek için rakım belirleyici bir faktör olsa da kendi başına bir karar verici değildir. Yine de Niksar 1 cevizi için 1800 mt rakımlara kadar fidan dikilebilir.

Niksar 1 CeviziTozlayıcısı

Niksar 1 cevizinden iyi bir verim almak için en az iki farklı çeşit tozlayıcı kullanılması önerilir. Fakattozlama yapılacak çeşidin, doğru seçilmesi önemli. Çok erken veya çok geç meyve veren bir tozlayıcı seçilmemelidir. Niksar 1 tozlayıcısı için Şebin, Yalova 1 ve Bilecik uygundur.

Niksar 1 Cevizi Verimi

Niksar 1 cevizi yüksek verimlilik sunduğu için yetiştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bununla birlikte Niksar 1 cevizinin en önemli özelliklerinden biri de iç kısmının beyaz olması ve bütün şekilde çıkmasıdır. Yöreye özgü nitelikleri olan bu ceviz, gıda ve tüketim endüstrisinin aranan ürünlerinden biridir. Sulama suyunun kaliteli olması, toprak yapısının kireçsiz oluşu gibi faktörler, Niksar 1 cevizinin verimini direkt olarak etkiler. Meyve kalitesinin yüksek olması için bakım ve budama işlemlerine de özen gösterilmesi gerektiği bir diğer ayrıntıdır.

Niksar 1 Cevizi Dikim Aralığı

Meyve yüzdesi yüksek olduğu için Niksar 1 cevizinde sık dikim tekniğini kullanabilirsiniz. Yan dal veriminin yüksek olduğu Niksar 1 cevizi için düz bir arazide 8x8 metre olarak dikim yapılabilir. Eğimli bir arazide Niksar 1 cevizi dikilecekse 7x7 metre uygun iken, sık dikim yapmak isteyenler için düz arazide 8x4 metre ve eğimli arazide ise 7x3,5 metre idealdir. Bununla birlikte, sık dikim yapılacaksa ağaç sayısının iki katı kadar dikim işlemi mümkündür.