Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Cevizi

Yabancı ceviz fidanları denildiği zaman pek çok özelliği ile öne çıkan Fernor, ülkemizin toprak ve iklim yapısı ile uyumludur. Fransa’da geliştirilen ve uzun senelerden bu yana Türkiye’deki ceviz yetiştiricilerinin tercihlerinden biri olan Fernor, zorlu iklim koşullarına dayanıklıdır. Bu nedenle Fernor cevizini dilediğiniz bölgede dikip yetiştirebilirsiniz. Bakımı iyi yapılan ve ihtiyaç duyduğu toprak koşulları sağlanan bu ceviz, yüksek oranda meyve verebilir.

Fernor Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Bir soğuk iklim cevizi olan Fernor, yaklaşık olarak 50-1600 metre rakımda dikim için uygundur. Fakat 1000 metrenin üzerindeki alanlar, Fernor yetiştiriciliği için daha idealdir. 1000 metrenin altında bir alanınız varsa, sizin için en uygun olan ceviz fidanının Chandler olduğunu söyleyebiliriz. Güçlü genetik özelliklere sahip olan Fernor cevizinin, yüksek rakımlı alanlarda meydana gelebilecek don olaylarından zarar görmesi söz konusu değildir.

Fernor Cevizi Tozlayıcısı

Yarı dik şekilde büyüyen ve yeterince kuvvetli olan Fernor ağacı, yan dallardan meyve verebilir. Fernor cevizinin istenilen düzeyde verim sunabilmesi için tozlayıcıya ihtiyacı vardır. Doğru tozlayıcı kullanmak önemlidir. Fernor cevizi için uygun olan tozlayıcılar Ronde cevizi ile Fernette cevizidir.

Fernor Cevizi Verimi

Fernor cevizin meyve olacak çiçekleri mayıs ayının ilk zamanlarında açar. Bu nedenle Fernor ağacı ilkbahardaki don olaylarından etkilenmez. Sonbaharda başlangıcından kasım başına dek, dinlenmeye geçer. Bu durum, yeni dalların kapanması anlamını taşır. Yani Fernor, sonbahardaki hava koşullarından da etkilemeyen bir fidandır. Soğuğa karşı dirençli olan bu ağaç, kış ve sonbaharda iyi bir şekilde gübrelenmeli ve sulanmalıdır. Meyveleri genellikle 12-13 gram ağırlığındadır. İç randımanın yüzde 50’lerde olduğu bilinir ve iç cevizin yaklaşık ağırlığı 6-7 gramdır. Kabuktan kolayca ayrılan Fernor, yüksek ticari değere sahiptir. İyi şekilde bakım yapılan bir Fernor ağacı, 5-6 yaşlarındayken 20-25 kilo meyve verebilir.

Fernor Cevizi Dikim Aralığı

Fernor ceviz fidanının dikim yüksekliği ne kadar önemliyse, dikim aralığı da aynı oranda önemlidir. Fernor cevizden istediğiniz verimi alabilmek için 4x8 veya 5x7 metre aralıklarla dikim işlemi yapabilirsiniz. Böylece cevizden alacağınız rekoltenin yüksek olacağını söyleyebiliriz.