Kaman 1 Ceviz Fidanı

Kaman 1 Ceviz Fidanı

Kaman 1 Cevizi

Dünya çapında popülerlik kazanmış ceviz türlerinden olan Kaman 1 cevizi, Kırşehir’in Kaman ilçesi ile özdeşleşmiştir. Bu ceviz türünün kalitesini artırmak amacıyla bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde en iyi özellikleri barındıran beş farklı ceviz türü geliştirilmiştir. Bunlar, Kaman 1-2-3-4 ve 5 şeklindedir. İyi ve kaliteli bir cevizin bazı standart özellikleri vardır. Her ceviz türünde bu özelliklere rastlamak mümkün değildir. Yüzde 74 oranındaki randımanı ile Kaman 1 cevizi, dünyanın en iyi cevizlerinden biridir. İnce kabuğu, iç cevizinin yüksek kaliteli olması ve zor koşullara karşı direnç göstermesi, Kaman 1 cevizinin öne çıkan özelliklerinden bazılarıdır.

Kaman 1 Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

En çok tercih edilen ceviz fidanlarından biri olan Kaman 1, 800-1300 metre rakım arasında yetiştirilmek için uygundur. İlkbaharda meydana gelen don olaylarına karşı yüksek direnç sağlaması ve bol verimli olması Kaman 1’in en önemli özellikleridir. Daha çok iç kesimlerde ekimi yapılan bu ceviz türü, uygun toprak ve bakım koşulları sayesinde iyi miktarda meyve verir.

Kaman 1 CeviziTozlayıcısı

Kaman 1 cevizi, tozlayıcıya ihtiyaç duyar. Bilecik, Şebin, Kaman 5 ve Chandler ceviz fidanları Kaman 1 cevizi için ideal tozlayıcılardır. İç kurduna karşı da dayanıklı olan Kaman 1, antraknoz gibi hastalıklara karşı da direnç gösterir. Salkımları çoğunlukla 4’lü ve 8’lidir.

Kaman 1 Cevizi Verimi

Zararlılara karşı iyi bir şekilde dayanıklılık sağlayan bu ceviz, her yıl aynı verimi sunar. Ağaç başına yaklaşık 50 kg ceviz veren Kaman 1, üreticileri bu yönüyle de memnun eder. Kaman 1 ağaçlarının yaklaşık 300-500 sene boyunca yaşayabilme özelliği de bulunur. Karasal iklim ile uyumlu olan Kaman 1 cevizleri, kabuklu şekilde 12 gram ağırlığındadır. Yan tomurcuklarda yüzde 90 verim sağlaması da Kaman 1’i farklı kılan özellikler arasındadır. Erken hasat alınabilen Kaman 1, dolgun ve lezzetli meyveler sunar.

Kaman 1 Cevizi Dikim Aralığı

Kaman 1 cevizinin, tozlayıcısı ile birlikte dikilmesi gerekir. Doğru dikim tekniğinin uygulanması, Kaman 1’in verimini olumlu yönde etkiler. Bunun için 4x8 ila 5x7 aralığı dikim için uygun olacaktır.