Howard Ceviz Fidanı

Howard Ceviz Fidanı

Howard Cevizi

Pedro ırkından gelen Howard cevizi, Chandler ile benzer özelliklere sahiptir. Uygun toprak ve bakım koşulları ile kaliteli cevizler vermeye başlayan Howard, tercih edilebilirliği yüksek bir fidandır. Piyasada az bulunan bu ceviz türü, yüksek miktarda talep gören cevizler arasında sayılır. Ayrıca Howard cevizinin ihracat oranları da bir hayli fazladır. Bireysel üreticilerin ve firmaların beklentilerine yanıt veren Howard cevizi, lezzetli ve yüksek verimli oluşuyla da bilinir.

Howard Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Çoğu arazi özellikleriyle uyumlu olan bu ceviz fidanı, yaklaşık olarak 1400 metre rakıma kadar dikilebilir. Bununla birlikte Howard, yan dallarında meyve verebilen bir ağaçtır. Hatta yan dal veriminin yüzde 95’lere kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Howard Cevizi Tozlayıcısı

Scharsch-Franquette fidanı, Cisco fidanı ve Fernette fidanıyla tozlanabilen Howard, tıpkı Chandler cevizi gibi verimi fazladır. Meyvesi dört köşeli veya yuvarlak olabilir. Ayrıca kabuk ve meyve birbirine yapışmaz. İç cevizin ağırlığı yaklaşık 6.5-7 gramdır. İç oranı yüzde 95’lerde olduğundan, üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilen fidanlardan biridir. Ağaçlar küçük ya da orta boyutlardadır. Chandler cevizinden hafif küçük olacak şekilde meyve verir. Tozlanma yapıldığı taktirde, verimi beklentileri en iyi şekilde karşılar. Howard cevizi, diğer yabancı ceviz fidanları gibi aşılanmaya ihtiyaç duyar. Aşılı bir howard fidanı satın alacaksanız, güvenilir yerlerden alışveriş yapmalısınız.

Howard Cevizi Verimi

Mükemmel iç ceviz sunan Howard, meyve kalitesinin beklenen derecede olması için iyi şekilde budanmalıdır. Howard cevizinin en önemli özelliklerinden biri de Chandler cevizinden ortalama 12-15 gün önce meyvesinin olgunlaşmasıdır. Ardından yaprağını döker. Bu durum, karasal iklimler için son derece önemli bir özelliktir. Meyvesi fındık formunda geniş ve yuvarlaktır. Hafif bir çekirdeği olan Howard, muhteşem kabuk rengi ve yapısıyla da öne çıkar. Bu ceviz türünün randımanı yüzde 49’dur. Derin budama işlemine tabi tutulması, Howard cevizinin verimini fazlalaştırır.

Howard Cevizi Dikim Aralığı

Howard fidanından istenilen verimin elde edilmesi için dikim işlemine özen gösterilmesi ve bakımının iyi yapılması şarttır. Bu fidanı sık dikim tekniğini kullanarak dikebilirsiniz. Düz bir arazide dikim yapacaksanız 4x4, eğimli araziye Howard fidanı dikecekseniz 7x3.5 aralığı ideal bir seçim olacaktır.