Franquette Ceviz Fidanı

Franquette Ceviz Fidanı

Franquette Cevizi

Menşei Amerika olan Franquette cevizi, Chandler cevizinin tozlayıcısı olarak öne çıkar. İthal ve aşılı fidan şeklinde sıklıkla tercih edilen Franquette cevizi, Chandler fidanıyla yaklaşık aynı özellikleri barındırır. Köklü ve tüplü olarak satışa sunulan bu fidanlar, küçük meyveli olmasına rağmen verimi fazla olan ceviz ağacı türüdür.

Franquette Cevizi Kaç Rakımda Yetişir

Hem Franquette cevizinin hem de Chandler cevizinin uygun yükseklikteki arazilere dikilmesi gerekir. Her iki ceviz fidanının ihtiyaç duyduğu rakım aralığı 1200 metreye kadardır. Sulama, gübreleme ve dikim işlemlerinin usulüne uygun olarak yapılması, Franquette cevizinin daha fazla meyve vermesini destekler.

Franquette Cevizi Tozlayıcısı

Franquette ceviz fidanları, yan dallarda meyve yetiştirme potansiyeline sahiptir. Ceviz yetiştiricileri açısından verimi artırma söz konusu olduğunda yapılması gereken en önemli işlem tozlamadır. Bu işlemin istenen sonucu vermesi için ana ceviz fidanı ile tozlayıcı görevindeki fidanın uyumlu olması gerekir. Bu konudaki bir diğer ayrıntı ise ana ceviz fidanıyla tozlayıcı fidanın aynı dönemlerde çiçek açmasıdır. Chandler gibi yabancı menşeili olan Franquette cevizinin kendisi, bir tozlayıcıdır ve Chandler cevizini tozlamak için tercih edilir. 

Franquette Cevizi Verimi

Geç çiçeklenen Franquette, yüksek bölgelerde rahatlıkla yetişir. Mayıs ayında çiçek açan bu ceviz türü, yılın her döneminde ekim için elverişlidir. Bu özelliğinden dolayı da üreticiler tarafından büyük rağbet görür. Meyve randımanının yüzde 50’lerde olduğu Franquette cevizi, kabuğundan rahat bir şekilde ayrılan kaliteli bir cevizdir. Kapalı bahçelerden ziyade açık alanlarda iyi bir şekilde yetişen Franquette, daha fazla verim sağlar. Parlak bir ceviz sunan Franquette, kuvvetli ağaçlar olarak yetişir. Meyveleri küçük olsa da iç ağırlığı yaklaşık olarak 5-6 gram civarındadır.

Franquette Cevizi Dikim Aralığı

Franquette ile dikilen Chandlerfidanının, bütün iklim ve yetişme koşulları neredeyse sağlanmış olur. İlkbaharda görülen don olaylarına karşı dirençli olan Franquette cevizinin, soğuklanma gereksinimi yaklaşık olarak 700 saattir diyebiliriz. Fidanların istenen oranda meyve verebilmesi için dikim aşaması büyük önem arz eder. Bu yüzden Franquette ceviz fidanı için ideal olan dikim aralığının 4x8 ila 5x7 metre olduğu bilinir.