Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Cevizi Nedir

Fransa’ya özgü olan ve ülkemizde de bolca yetiştirilen Fernette cevizi, yüksek verimlilik vadeder. Çoğunlukla Fernor tozlayıcısı olarak öne çıkan bu fidan türü, tüm iklimlere uyum sağlayabilir. Bu yüzden Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, Fernette ceviz yetiştirebilirsiniz. Soğuk iklimi seven, mayıs ayının ilk zamanlarında çiçek açan ve ağır kış şartlarından etkilenmeyen Fernette, ideal bir ceviz fidanıdır.

Fernette Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Fernette cevizinin ekilebilmesi için uygun rakım 1200-1800 arasıdır. İhtiyaç duyduğu arazi ve bakım koşullarında Fernette, yan dallarında da yüksek miktarda meyve verme kabiliyetine sahiptir. Meyvesinin salkımları 1-4 arasında değişebilir. Meyve ağırlığı çoğunlukla 8 gramdır.

Fernette Cevizi Tozlayıcısı

Açık köklü ve tüplü fernette fidanlar, Fernor tozlayıcısı şeklinde kullanılır. Kendisi ideal bir tozlayıcıdır. Bu yüzden ekstra bir tozlayıcıya gereksinim duymaz. Tozlayıcı olarak sıklıkla kullanılır ve bol tozlama yapan bir fidandır. Asıl dikim yapılan ceviz miktarının 20’de 1’i kadar tozlayıcı dikimi yapılması gerekir. Bu da demek oluyor ki, örneğin 100 tane fidan dikilecekse, bunun 95’i Fernor, 5 tanesi de Fernette olmalıdır. Tüplü fernette fidanlar, her sezonda bulunabilir. Diğerleri ise kasım-mart döneminde kolayca temin edilir. Fernor değerini çoğaltan bu ceviz türü, yüksek verimliliği açısından beklentileri en iyi şekilde karşılar.

Fernette Cevizi Verimi

Oval ve yayvan olarak gelişim gösteren Fernette cevizi, iriye yakın boyutlarda meyve verir. İnce kabuğu ve dolgun bir iç yapısı vardır. Fernette cevizinin iç meyve randımanının %50 olduğu söylenebilir. Tozlayıcı olmasına rağmen kabuk kısmından kolay şekilde ayrılması, asıl fidan olan Fernorun değerini yükseltir. Kuru ya da yaş şekilde tüketilebilen Fernette cevizi, Eylül ayının ortalarına doğru olgunlaşır ve hasadı gerçekleşir. Çok uzun süre depolanabildiği için diğer ceviz türlerine oranla daha uzun ömürlüdür.

Fernette Cevizi Dikim Aralığı

Soğuk iklimi seven Fernette, dayanıklı bir fidandır. Fernette cevizi, asıl fidanı olan Fernor cevizi ile beraber en zorlu arazi koşullarına bile dikilebilir. Yüksek verim elde etmek amacıyla Fernette cevizinin, 4x8 ve 5x7 şeklinde dikimi yapılabilir.