Kırmızı Ceviz Fidanı

Kırmızı Ceviz Fidanı

Kırmızı Ceviz

Henüz yeni bir ceviz türü olmasına rağmen popülerliği yüksek olan Kırmızı ceviz, hızlı bir şekilde büyüyebiliyor. En verimli şekilde Türkiye’de büyüme sağlayan bu ceviz fidanı, ihracat oranı yüksek olan ürünlerden biri. Kırmızı cevizin en önemli özelliği, her türlü iklim koşulunda yetişebilmesi ve tüm mevsimlerde dikiminin yapılabilmesidir. Yatırım amacıyla da üreticiler tarafından talep gören Kırmızı ceviz, diğer ceviz türleri ile karşılaştırıldığı zaman çok daha fazla kazandırıyor. Bunun en büyük nedeni ise kısa zamanda meyve vermesidir. Dikildikten 1-2 sene sonrasında meyveleri toplanan Kırmızı ceviz, gün geçtikçe daha fazla meyve sunabiliyor. Böylece üreticinin kazancı her sene artmış oluyor. Şifa kaynağı olarak bilinen ve özellikle çocukların ilgisini çeken Kırmızı ceviz, her türlü girişimci için uygun bir yatırım türü olarak öne çıkıyor.

Kırmızı Ceviz Kaç Rakımda Yetişir?

Kırmızı ceviz için 800-1200 mt rakım idealdir. Ceviz yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerde dikimi uygundur. Ayrıca tüplü Kırmızı cevizler yılın bütün aylarında dikilebilir. Hobi amacıyla saksıda yetiştirmek için de Kırmızı cevizi tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Ceviz Tozlayıcısı

Kırmızı ceviz dikiminde tozlayıcı kullanmak önemlidir. Örneğin her 200 fidan için 10 tane tozlayıcı dikebilirsiniz. Kırmızı ceviz için uygun olan tozlayıcı Chandler cevizidir. Yüksek verim alınan Kırmızı ceviz, tozlayıcı ile birlikte dikimiyapıldığı zaman beklentileri karşılayabilir.

Kırmızı Ceviz Verimi

Kırmızı ceviz, normal ceviz türlerine oranla çok daha iri yapılıdır. Bu nedenle yapısında barındırdığı vitamin ve mineral miktarı da fazladır. Ülkemiz topraklarında hızlı şekilde gelişim gösteren Kırmızı ceviz, kar ve don olaylarından etkilenmez. Uğraşısı az olmasından dolayı da talep oranı bir hayli yüksektir. İnce kabuğu, oval formu ve dolgun yapısı ile öne çıkar. İsteğe göre kuru ya da taze şekilde tüketilebilir. Yüzde 90 oranında yan dallarından da meyve verir. Meyveler yaklaşık olarak 10-13 gram ağırlığındadır. İç oranı ise yüzde 55-60 civarındadır. Genelde 1-4’lü şekilde salkım verir.

Kırmızı Ceviz Dikim Aralığı

Dünyanın en iri cevizlerinden biri olarak isminden söz ettiren Kırmızı ceviz, usulüne uygun şekilde dikilmelidir. Kırmızı ceviz için ideal dikim aralığı 10x10 veya 11x12 metredir. Uygun şekilde dikilen Kırmızı cevizin, budama ve diğer bakım işlemleri de mutlakayapılmalıdır.