Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

1/22/2019 1:39:00 AM 160 Yorum

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Pikan Cevizi Nedir ?

Pikan cevizi,ince kabuklu ve sert bir meyvedir.meyve kabuğu çok ince olduğu için elle kolayca kırılabilir.Pikan Cevizini diğer Ceviz türlerinden ayıran en önemli özelliği iç randımanının yüksek olmasıdır.Ayrıca Pikan Cevizi kuruyemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra Turta,Kek,Pasta,ininReçel ve Dondurma yapımında da kullanılmaktadır.Pikan Cevizinin yağı eczacılıkta ,yeşil kabuğu ve kabuğunun suyu ilaç yapımında kullanılmaktadır.Pikan Cevizi çok yağlı bir kuruyemiştir ve yaklaşık % 73 yağ içerir .Pikan Cevizinin içerdiği yağ Doymamış yağ asitlerinden oluştuğu için sağlığa herhangi bir zararı yoktur.Ayrıca Pikan Cevizi uzun raf ömrüne sahip bir meyvedir.1 yıl önce hasat edilen Pikan Cevizini lezzetini kaybetmeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Pikan Cevizinin her ne kadar farklı türleri olsada lezzet açısından aralarında çok fazla fark yoktur.

Pikan Cevizi nin kökeni kuzey Amerika olup , yaygın olduğu bölgeler Mississippi ve Missouri havzasıdır.Yıllar geçtikçe çeşitliliği artan Pikan Cevizine ilişkin Amerika Georgia Üniversitesi, 500 çeşidin üzerinde Pikan cevizi olduğunu, fakat hepsinin tescil kazanmaya uygun olmadığını açıklamıştır. Amerika Georgia Üniversitesinin tescillediği 49 farklı Pikan Cevizi türünün ülkemizde sadece 4 çeşidi yetiştirilmektedir.Bunlar Western,Choctaw,Wichita ve Mahan cinsleridir.

Ülkemizde üretilen Pikan Ceviz türleri 800 rakıma kadar,denize kıyısı olan sahil bölgelerinde yetiştirilmeye uygundur.Bunun yanı sıra soğuk iklim Pikan Cevizi türleride vardır.Uzun yıllardır yapmış olduğumuz ıslah çalışmaları sonucunda soğuğa dayanıklı 3 çeşit Pikan Cevizinden de verim alınabilmektedir.İklim isteklerini inceleyecek olursak, sıcak iklim Pikan Ceviz türleri (Southern Pecans), soğuğa dayanıklı Pikan Cevizi türleri (Northern Pecans) ve Kuzey Pikanları olarak 3 farklı kategoriye ayırabiliriz.


2RCTzy

Pikan Cevizi Kaç Rakımda Yetişir?

Pikan Cevizinin en yaygın türleri sahil kesimlerinde 800 metre rakımı aşmayan yerlerde yetiştirilmeye uygundur. Bunun yanı sıra Pikan cevizinin soğuk iklimlere dayanıklı olan kuzey Pikan Cevizleri ve soğuk iklim Pikan Cevizi türleri de vardır. 800 metreye kadar önerdiğimiz sıcak iklim pikanları (Western,Choctaw,Wichita ve Mahan ), ilk baharda şiddetli don olaylarınının (geç bahar donları) olmadığı her bölgede yetiştirmek için uygundur. Genel olarak sıcak iklim pikanları meyve kalitesinin iyi olabilmesi için 26.7 derecenin üzerinde ortalama bir sıcaklık ister.

C34pXB

---------------------------------------------

Pikan Cevizi Tozlayıcısı

Pikan Cevizinde dişi ve erkek çiçekler farklı dönemlerde olgunlaşır. Tozlanma işlemi rüzgar yardımıyla olur. Pikan Cevizinde kendine tozlanma durumu pratikte pek yoktur. Sadece Harper ve Melrose cinsleri kendi kendini tozlayabilir. Diğer Pikan Cevizi çeşitlerinde tozlayıcıya ihtiyaç duyulur. Pikan Cevizi ticari bahçe kurulumu yaparken 3-4 farklı çeşidin karışımıyla yapılmalıdır.Tek cins ile Pikan Cevizi bahçesi kurmak meyve kalitesi, tozlanma ve verim açısından yeterli olmayacaktır.Pikan Cevizi Bahçe kurulumu yaparken internetten edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bahçe kurmanızı tavsiye etmiyoruz. Pikan Cevizi başlı başına uzmanlık ve tecrübe isteyen bir türdür.Hangi cinsin hangi cinsle tozlayacağı , hangi bölgelere hangi cinslerin uygun olacağı konusunda profesyonel destek ve birçok referans gösterilmelidir.Bu sayede maddi ve manevi anlamda kayıplarınız olmamış olur .Özellikle yıl kaybı,zaman kaybı yapmamanız sizin en büyük kazancınız olacaktır.

I1dxu2


Pikan Cevizi Bakımı ve Budaması

Pikan Cevizinin bilinen çok fazla bir hastalığı olmadığından, bakımı kolay ve zahmetsizdir. İç kurdu, afitler ve kara leke hastalıkları bulunmaz. Bazı yörelerde sarı yaprak biti ve nemli alanlarda ise yapraklarda basra olur. Derin kökleri bulunan ağaç, verimli ve iyi havalandırılmış, iyi dreneje edilmiş kumlu toprağa ihtiyaç duyar.Pikan Cevizinin özellikle sevdiği topraklar bol alüvyon toprak ve humuslu topraklardır. Pikan cevizi için ph aralığı 5,6 ile 6,4 arasında olmalıdır. Topraklar asidik ise dolomitik kalker uygulamasıyla ıslah edilmelidir. Aşınmış tepelere veya dip arazilere dikim yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bu tarz alanlar hava sirkülasyonuna izin vermez. Pikan Cevizi ağacı çok fazla budanmaya ihtiyacı yoktur .Fakat unutmayalım ki ağaçların budaması daima ağacın güçlenmesi ve verimi açısında önemlidir.Bunun yanı sıra Pikan Cevizinin 20 yaşından sonra verimi geride döneceğinden( azalacağından) büyük ana dalların 20 yaşından sonra kesilmesi gerekir .Bu budama işlemine gençleştirme budaması adını veriyoruz.Gençleştirme budamasından sonra 1-2 yıl verim alamazsınız.Bu durum her ne kadar bir kayıp gibi görünsede ilerleyen yıllarda ağacı yenilediğimiz için verim artacaktır ve bu kaybı zaten karşılamış olacağız. Gençleştirme budaması dışında yapılan budamalarda ana ve yan dalların kesilmemesi önemlidir.

6kbSAhPikan Cevizi Verimi

Pikan cevizinin verimi yaklaşık olarak 40-80 kg arasındadır. Her cins Pikan Cevizi aynı verimi vermez. Pikan Ceviz fidanının dikildiği arazinin toprak yapısı ve bakım işlemleri, verim açısından büyük önem taşır. Verim yaşı ortalama 4-6’dır. Fakat 4 yaşında verim çok nadir görülür. Hasat dönemi, çoğunlukla Kasım ayının ilk haftasında başlar. Bunun yanı sıra erkenci olan cinslerde daha önce hasat yapılabilir. Pikan Cevizinde her yıl sürekli olarak verim alınması mümkündür ve genelinde periyodisite yoktur. Sadece birkaç cinste periyodisite (bir yıl verimli olup, diğer yıl verimin olmaması veya az olması) görülebilir.  Örnek Cins : MAHAN

Pikan Ceviz ağacı organik olarakta aynı oranda ve kalitede meyve verebilmektedir.Ağaçlarımıza kullanmış olduğumuz DAP – MAP – AMONYUM SÜLFAT (şeker gübre) –HÜMİK ASİD vb. gibi gübrelerin yanı sıra daha sağlıklı ağaçlara sahip olmak isterseniz arazi toprağını yanmış hayvan gübresiyle de güçlendirebilirsiniz.

coheaj


Pikan Cevizi Hasadı

Pikan Cevizi bölgesine ve çeşidine bağlı olarak Ekim ayı ile Aralık ayı arasında olgunlaşır.Pikan Cevizinin yaklaşık %80 i olgunlaştığında yeşil kabuğu (dış kabuğu) çatlamaya başlar.Meyveleri dış kabuğu çatlamaya başladıktan sonra toplanmaya uygundur. %80 olgunluğa ulaşmış olan Pikan Cevizini bir örtü üzerinde güneşte kurutabilirsiniz.Aksi halde topladığınız meyvelerin içi tam olgunlaşmamış ve beyaz renkte olacaktır.Tam olgunlaşmayan meyve zamanla iç oranını ve lezzetini kaybeder.Dilerseniz meyveleri daha uzun süre ağacında bırakarak %100 olgunluğa ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Hava,rüzgar ve güneş yardımıyla ağacında da kuruyabilir ve yemeye hazır haldedir.

Pikan cevizi hasadında herhangi bir toplayıcı makineye vb. araca ihtiyaç yoktur. Meyve ağacındayken dış kabuğunu açar ve meyveyi arka kısmında sadece bir lif tutar. Yani dökülmeye hazırdır. Böylelikle sopalar yardımıyla vurarak toplama yapılabilir. Ayrıca, fırtınalı ve rüzgarlı havalarda kendiliğinden yere dökülebilir. Bu sadece Pikan Cevizi hasadında büyük bir kolaylık söz konusudur.

KP6jVh


Pikan Cevizi Dikim Aralığı

Pikan Cevizi dikim aralığı ideal olarak 7x7 metre ve 8x8 metredir.Yaklaşık 42 yaşındaki bahçelerimizin araları 7x7 metredir.Pikan Cevizi bahçesi kurmak isteyen veya yetiştiriciliğini yapmak isteyen pikan severlere bu bahçelerimizi referans olarak gösterebiliriz.

sxqCDx

--------------------------------------------

160 Yorum

mehmet gür

1/23/2019 8:25:00 AM

hayırlı işler . usta mersin sahilde pikan ceviz fidanı yetişir mi ?

TAŞPINAR PİKAN

1/23/2019 8:26:00 AM

Merhaba Mehmet Bey, Mersin Sahilde Yetişebilecek Pikan Ceviz Fidanları Mevcuttur .

tuğra yılmaz

1/23/2019 2:23:00 PM

Antalyanın manavgat ilcesinde yetiştirebilirmiyiz. sahil cevizi diye anlatılıyor

TAŞPINAR PİKAN

1/31/2019 1:01:00 PM

Merhaba Tuğra Bey , Pikan Ceviz Fidanı Manavgatta Yetiştirmeye Uygundur.

Melih Akın

2/1/2019 11:48:00 AM

Merhaba , 6 dönüm yerimiz var ve pikan ile değerlendirmek istiyoruz. rakım 450 . uygun cinsler var mıdır. hayırlı işler bol kazançlar

TAŞPINAR PİKAN

2/3/2019 5:48:00 AM

Merhaba Melih Bey , Öncelikle Bilmenizi İsterimki Pikan Cevizi ni Sadece Rakım İle Bağdaştırmamak Gerekir . Bulunduğunuz Bölgenin İklim Özellikleri ( rüzgar dahil ) Önemli Rol Oynamaktadır . Dilerseniz İletişim Numaramızdan Bize Ulaşabilir ve Mühendislerimizden Daha Detaylı Bilgi Alabilirsiniz .

Mustafa Çetin

2/5/2019 4:45:00 AM

muğlada 900 metrekare yerimiz var yetişir mi . bakımı kolaymıdır ?

TAŞPINAR PİKAN

2/23/2019 8:21:00 AM

Merhaba Mustafa Bey , Muğla İklimine Uygun Cinslerimiz Var Efendim . Bakımı Kolaydır

Fatih

4/20/2019 1:19:00 AM

Merhaba İç Anadolu iklimi için (özellikle Konya merkez) bu cevizin uygun fidanı var mıdır?

TAŞPINAR PİKAN

4/20/2019 5:26:00 AM

Merhabalar Fatih Bey , Detaylı Bilgiyi Mailinize Gönderdik .

Ahmet GÜNEŞ

4/22/2019 6:03:00 AM

Pikan cevizi Osmaniye 800 rakımda yetişirmi verimi nasıl olur.

Gorkem Koca

5/28/2019 2:44:00 AM

Merhaba, Choctaw cinsi Pikan yetiştiriciliği Ankara iklimine uygun mudur? Değil ise uygun türler var mı? Saygılar

TAŞPINAR PİKAN

5/31/2019 9:23:00 AM

Merhabalar Gorkem Bey . Choctaw Cinsi Ankara İklimine Uygun Değildir. Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

Faruk bozkurt

8/19/2019 2:03:00 PM

Mrb,Aksaray civarinda pikan cevizi yetisirmi Evet se hangi cevaplarsaniz cok menmun olurum tsk.

TAŞPINAR PİKAN

8/20/2019 6:34:00 AM

Merhaba Yakup Bey . Bahsetmiş olduğunuz şehirde tam olarak nereye dikmeyi planlıyorsunuz ? öncelikle dikeceğiniz yere bakmamız lazım . lütfen +90 543 354 24 95 numaralı telefona whatsapp tan mesaj atarmısınız . yardımcı olalım size

9/17/2019 6:06:00 AM

Merhaba pikancevizi samsunda yetişirdi?

Filiz turan

9/17/2019 6:08:00 AM

Merhaba pikancevizi samsunda yetişirdi?

Filiz turan

9/17/2019 6:08:00 AM

Merhaba pikancevizi samsunda yetişirdi?

TAŞPINAR PİKAN

9/17/2019 9:54:00 AM

Merhabalar Filiz Hanım . Samsunda Yetişen Çeşitlerimiz Var . Lütfen 0543 354 24 95 Numaralı Whatsapp a Mesaj Gönderin Yardımcı Olalım .

Hüseyin IŞIK

9/25/2019 1:51:00 PM

Merhaba..Benim konya ereğli yıldızlı mahallesinde 2500 m2 yerim var toprak cok verimli su sorunu yok rakım ortalama 1100 mt pikan çeşitlerinden birine uygun mu acaba (chedler veya forner düşünüyorduk) yardımınız için teşekkür ederim

TAŞPINAR PİKAN

9/26/2019 9:29:00 AM

Hüseyin Bey Merhabalar . Uygun Cinsleri Birlikte Seçelim . 0543 354 24 95 numarasından bize ulaşırmısınız lütfen . whatsapp 7/24 açıktır

İsmail Şener

9/28/2019 3:24:00 PM

Hocam Samsun Bafra ilçesinde pikan cevizi yetişir mi yetişirse yillik ne kadar ürün verir fidanların fiyatları hakkında bilgi verir misiniz

TAŞPINAR PİKAN

9/28/2019 10:39:00 PM

Merhaba İsmail Bey . Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Whatsapp tan Bize Yazarmısınız ? 0543 354 24 95

Fatih Gözlü

10/7/2019 4:16:00 AM

Merhaba antalyanın aksuya bağlı gebiz köýünde bahçemiz var 13 dönüm pikan cevizi dikmeyi düşünüyorum ama merkeze göre iklim 3 derece felan değişiyor olurmu sizce.Birde toprak analizini nerde yaptırabiliriz

KENAN kaya

10/8/2019 6:44:00 AM

Kırklareli de pikan yetişirim hangi cins yetişir kofçazda

TAŞPINAR PİKAN

10/8/2019 5:47:00 PM

Merhaba Fatih Bey . Uygun Cinsler Var Efendim . Whatsapp tan Bize Ulaşın Yardımcı Olalım Efendim

TAŞPINAR PİKAN

10/8/2019 5:48:00 PM

Merhaba Kenan Bey . Uygun Cinsleri Seçebilmemiz İçin Lütfen Bize Whatsapp tan Yazarmısınız. Whatsapp : 0543 354 24 95

Sema Vural

10/8/2019 11:03:00 PM

Eskişehir de arazi almayı planlıyorum. Bu iklime uygun türleriniz var mı? Kolaylıklar dilerim.

TAŞPINAR PİKAN

10/9/2019 5:21:00 AM

Merhabalar Sema Hanım . Dilerseniz 0543 354 24 95 Numaralı Telefonumuzu Arayın veya Whatsapp tan Yazın Bölgenize Bakalım . Detaylı Bilgilendirelim Sizi Efendim . Sağlıcakla Kalın

İbrahim yildiz

10/25/2019 10:29:00 PM

Mrb.kolay gelsin.pikan cevizine ilgim var konya merkezde yetisirmi çok merak ediyorum.uygunsa almak istiyorum.tabi bilginiz dogrultusunda

İrfan Yıldırım

10/25/2019 10:58:00 PM

Pikan cevizi yetiştirmek istiyorum 904 rakımlı arazide yetişir mi acaba iyi çalışmalar

TAŞPINAR PİKAN

10/27/2019 7:11:00 AM

Merhaba İbrahim Bey , Bölgenize Uygun Cinsleri Belirleyebilmemiz İçin Lütfen Bize Whatsapp tan Ulaşın . 0543 354 24 95 . Teşekkürler . Sağlıcakla Kalın

TAŞPINAR PİKAN

10/27/2019 7:14:00 AM

Merhaba İrfan Bey , Bölgenize Uygun Cinsleri Belirleyebilmemiz İçin Lütfen Bize Whatsapp tan Ulaşın , Size Yardımcı Olalım ve Pikan ile İlgili Detaylı Bilgilendirelim Efendim . 0543 354 24 95 . Teşekkürler . Sağlıcakla Kalın

ibrahim akdag

11/6/2019 9:56:00 AM

Bulundugum yer rakim 1800 10d yerim var pikan cevizi yetisir mi?

TAŞPINAR PİKAN

11/9/2019 9:57:00 AM

İbrahim Bey Merhabalar . 1800 Rakımda Yetişebilecek Pikan Ceviz Fidanı Çeşidimiz Yoktur Efendim .

Ramazan Kalaycı

11/15/2019 8:21:00 AM

Merhabalar ben Uşakın sivaslı ilçesinde yaşıyorum pikan cevizi burada yetiştirebilirmiyim bilgi verirseniz bahçe kurmak istiyorum

Tarık Ünver

11/20/2019 8:15:00 AM

iyi günler antalya aksuda 4 dönüm araziye pikan ceviz fidanı diktim . rikim aralıkları geniş oldu tozlanmadan yana bir sorun olur mu ? kolay gelsin

Necip Eraslan

11/25/2019 2:50:00 AM

Merhabalar kayseri ikliminde yetişe bilecek pikan cevizi cinsi bulunmakta mı

İbrahim ekiz

11/30/2019 10:30:00 AM

Kahramanmarasta Rakım 1500 pikan cevizi yetiştirilebilir mi ? 250 donum arazi var kışları 1.5 2 metre kar ile örtülüyor. Uygun pikan cinsi var mıdır? Kolay gelsin .

TAŞPINAR PİKAN

11/30/2019 11:42:00 AM

Merhabalar Tarık Bey . Dikim Aralıklarının Geniş Olması Tozlanmada Bir Sorun Teşkil Etmez Efendim

TAŞPINAR PİKAN

11/30/2019 11:43:00 AM

Merhabalar Necip Bey .Dilerseniz Uygun Cinslerin Olup Olmadığına Birlikte Bakalım . 0543 354 24 95 Numaralı Telefonumuzdan Bize Ulaşın Yardımcı Olalım Necip Bey

TAŞPINAR PİKAN

11/30/2019 11:45:00 AM

Merhabalar İbrahim Bey. Pikan Ceviz Fidanı Hakkındaki Bilgilendirme İçin Mailinize Mesaj Gönderdik . Daha Detaylı Bilgi İçin Lütfen Bize 0543 354 24 95 Numaralı Telefonumuzdan Ulaşın. Sağlıcakla Kalın

YUNUS EMRE SERKIN

12/5/2019 11:39:00 AM

BURDUR YEŞİLOVA ALANKÖY KÖYÜNDE BU FİDANI YETİŞTİREBİLİR MİYİM.

Kadir cengiz kül

12/19/2019 7:53:00 AM

Çanakkale de yetişirmi

TAŞPINAR PİKAN

12/20/2019 2:11:00 AM

Merhaba Kadir Bey . Pikan Cevizi Çanakkalede Yetişir . Çanakkale Bayramiçte Birçok Pikan Bahçesi Vardır .

Sabit cetin

1/10/2020 3:44:00 PM

Mrb pikan cevizi hatay antakya kil toprakta yetisirmi

TAŞPINAR PİKAN

1/12/2020 5:35:00 AM

Merhaba Sabit Bey . Pikan Cevizi Hatay Antakya da Yetişir

Tamer Arslan

1/12/2020 5:49:00 AM

Merhabalar tokatta yetişirmi rakım 600 mt pawnee çeşidi mevcutmu kolay gelsin selamlar...

Fatih cifci

1/19/2020 9:55:00 AM

İyi günler.Konya ili Seydişehir ilçesinde pikan cevizi yetiştirmek mümkünmü.mümkünse hangi cins kullanılabilir kolay gelsin.

TAŞPINAR PİKAN

1/20/2020 7:55:00 AM

Merhabalar Fatih Bey . Konya Seydişehirde Pikan Cevizi Yetiştirmek Risklidir . Sadece Rakım Olarak Düşünmeyelim Lütfen . Geç Bahar Donlarından Etkilenecektir. Sağlıcakla Kalın . Detaylı Bilgi İçin 0543 354 24 95 Numaralı Telefonumuzu Arayabilirsiniz

Galip

1/28/2020 7:48:00 AM

Antalya manavgat ilçesinde pikan cevizi bahçesi kurdum . 10 tane kadar eksiğim var . elinizde pawnee cinsi var mı ?

TAŞPINAR PİKAN

1/30/2020 7:59:00 AM

Merhaba Galip Bey , Pawnee Aşılı 3 Yaşında Fidanlarımız Var . Telefon Numaramızdan Ulaşın Size Yardımcı Olalım Efendim . Sağlıcakla Kalın

Sercan Koltuk

1/31/2020 9:57:00 AM

Muğlada otelin köselerine pikan ceviz fidanı dikmek istiyorum . iyi randıman alırsam büyük bahçede kuracağım . pikan cevizi burada yetişir mi . muğla merkez rakım 100 ü geçmez

Sercan çetin

2/3/2020 7:22:00 PM

Bursa Yenişehir in kırsal bölgeleri için uygun bi çeşidiniz varmıdır?

Sercan çetin

2/3/2020 7:24:00 PM

Bursa Yenişehir in kırsal bölgeleri için uygun bi çeşidiniz varmıdır?

fatih arlı

2/4/2020 5:27:00 AM

Merhaba Çanakkale Gelibolu da yetişir mi? Rakım düşük fakat iklim özellikle kış ayları rüzgar ve hava sert. Ağaç böyle bir iklimde etkilenir mi? Yani biraz balkan havası var ama nem sürekli var

TAŞPINAR PİKAN

2/4/2020 2:04:00 PM

Merhaba Sercan Bey , Bursa Yenişehir e Uygun Cinsler Var Efendim .Dilerseniz 0543 354 24 95 Numaralı Telefondan Arayın Yardımcı Olalım.

TAŞPINAR PİKAN

2/4/2020 2:05:00 PM

Merhaba Fatih Bey , Pikan Cevizinin Çanakkale Geliboluda Yetişebilecek Bir Çok Çeşidi Var .

Ertan

2/6/2020 8:22:00 AM

pikan ceviz fidanı geç donlarıyla ve verimleriyle ilgili bilgilendirme olan broşür , mail . herhangi birşey var mı . gönderebilirmisiniz.

Sercan çetin

2/7/2020 4:07:00 AM

Bursa Yenişehir in kırsal bölgeleri için uygun bi çeşidiniz varmıdır?

TAŞPINAR PİKAN

2/7/2020 12:11:00 PM

Merhabalar Sercan Bey , Bursa Yenişehir'e Uygun Cinslerimiz Var Efendim . Dilerseniz 0543 354 24 95 Numaralı Telefonu Gün İçinde Arayıp veya 7 Gün 24 Saat Açık Olan Whatsapp Numaramıza Fidanı Dikeceğiniz İlin Mahallesine Kadar Bize Yazın . Detaylıca İnceleyip Size En Uygun Cinsleri Seçelim Efendim.

Diclehan Doyurur

2/10/2020 1:00:00 PM

Aydın ve İzmir'de yetisirmi pigan cevizi

TAŞPINAR PİKAN

2/10/2020 2:13:00 PM

Merhabalar , Aydın ve İzmirde Yetişebilecek Birçok Çeşit Pikan Ceviz Fidanı Vardır . Hiç Tereddütünüz Olmasın Efendim.

Nihat kanduman

2/14/2020 8:46:00 AM

Mrblar K.maraş 'ta yetişir mi pikan cevizi acaba

TAŞPINAR PİKAN

2/15/2020 9:39:00 AM

Merhabalar Nihat Bey . Pikan Cevizi Kahraman Maraşta Yetişen Cinsleri Vardır Efendim . Bölgenize Uygun Cinsleri Seçebilmemiz İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin.

Nurullah Topal

2/19/2020 11:58:00 AM

Kolay gelsin hayırlı satışlar Çorum'dan mesaj atıyorum bu pikan ceviz yüksek rakımlı bölgelerde yetişir mi çok taşlı toprağın az olduğu bölgeler var yetiştirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

TAŞPINAR PİKAN

2/19/2020 10:52:00 PM

Merhabalar Nurullah Bey , Öncelikle Yetiştireceğiniz İlin İlçesine, Köyüne , Mahallesine Bakıp İnceleyelim . Sıcak İklim ve Soğuk İklim Pikanlarımız Mevcut . Sadece Rakıma Dayalı Dikim Yapılamaz. Yıllık Soğukluk İhtiyacı . Dikilecek Bölgenin - Kaç Dereceye Kadar Düştüğü , Rüzgar Faktörü İyi İncelenmelidir ki Herhangi Bir Sorun Yaşamayalım . Daha Önce Sungurlu ve Alacada Verime Ulaşmış Bahçelerimiz Var . Dilerseniz . Whatsapp tan ( 0543 354 24 95 ) Bize Ulaşın . Yardımcı Olalım Efendim .

Tuğrul Özpınar

2/24/2020 9:39:00 AM

pikan cevizi Muğlada yetişir mi ?

TAŞPINAR PİKAN

2/28/2020 3:00:00 AM

Merhaba Tuğrul Bey , Pikan Cevizi Muğlada Yetişir Efendim .

Belgin

3/8/2020 10:40:00 AM

pikan cevizini antalya dan satın almıştık tatile geldiğimizde adana kozanda yetiştirmek istiyoruz . çok lezzetli bir ceviz çeşidi . kozan ın iklimine uyar mı

TAŞPINAR PİKAN

3/10/2020 9:58:00 AM

Merhabalar Belgin Hanım , Pikan Cevizinin Hemen Hemen Her Çeşidini Adana Kozanda Yetiştirebilirsiniz Efendim.

Aykut Bileci

4/10/2020 5:43:00 AM

merhabalar 450 rakımda yetişebilecek pikan ceviz fidanı mevcut mu .

Kenançevik

4/11/2020 9:31:00 AM

Slm abi ben Hatay Dörtyol ilçesinden on adet pikan cevizi getirdim Şanlıurfa Siverek ilçesinde ekecem iklimi Uygun mudur koay gelsin abi

TAŞPINAR PİKAN

4/17/2020 11:41:00 AM

Merhaba Kenan Bey . Öncelikle Hataydan Almış Olduğunuz Cinslere Bakalım ve Size Yardımcı Olalım

İsmail Bulut

5/17/2020 9:10:00 AM

selamlar pikan ceviz fidanını yaz aylarında dikebilirmiyiz abi

TAŞPINAR PİKAN

5/31/2020 5:42:00 AM

Merhaba İsmail Bey , Tüplü Olarak Yaz Aylarında Dikim Yapabilirsiniz .

Mustafa ÖZBAŞ ben

7/12/2020 12:20:00 PM

Selam Çorum Alaca ilçesinde yetiştirilebilirmi 900 rakim dağ yamacı ve su yok

7/16/2020 3:13:00 AM

Selamün aleyküm Eskişehir Sarıcakya da pılan cevizi yetişir mi

Hilmi Ünügür

7/16/2020 3:14:00 AM

Selamün aleyküm Eskişehir Sarıcakya da pılan cevizi yetişir mi

Hilmi Ünügür

7/16/2020 3:14:00 AM

Selamün aleyküm Eskişehir Sarıcakya da pılan cevizi yetişir mi

TAŞPINAR PİKAN

7/16/2020 8:04:00 AM

Aleyküm Selam Hilmi Bey , Sarıcakaya 220 Rakım Olarak Görüyorum . Orada Yetişir Fakat Bölgenizi İncelememiz Gerekiyor . Sadece Rakıma Bağlı Dikim Önermiyoruz . Dilerseniz Whatsapp tan Bize Ulaşın Sizi Detaylı Bilgilendirelim Efendim

Nurullah Yıldız

8/3/2020 2:56:00 AM

hayırlı işler . 400 rakımda bir arazim var 0 ın altına düşmüyor . önerebileceginiz pikan ceviz fidanı çeşitleri var mı ?

TAŞPINAR PİKAN

8/19/2020 8:33:00 AM

Merhaba Nurullah Bey . Choctaw ,Western,Wichita Cinslerini Rahatlıkla Yetiştirebilirsiniz.

Tugrul Korucu

8/20/2020 2:20:00 PM

Merhaba . Pikan cevizi verimi ağaç başına ortalama kaç kg dır ?

TAŞPINAR PİKAN

8/23/2020 12:38:00 PM

Merhaba Tuğrul Bey, Pikan Cevizi Ağacı Tam Verim Zamanında Ortalama 40-60 Kg Civarında Verim Vermektedir. İnternette Bir Çok Yerde 150-200 Kg Verimlerden Bahsedilmektedir . O Kadar Verim Almak Mümkün Değildir.

Sadık

9/25/2020 5:19:00 AM

pikan ceviz ağacından 200 kg verim elde edileceği yazıyor edindiğim bilgilere göre . ortalama kac kg alabılırım . tesekkurler şimdiden .

TAŞPINAR PİKAN

10/2/2020 6:07:00 AM

Merhaba Sadık Bey . Malesef Pikan Ceviz Ağacından 200 Kg Verim Alamazsınız. Ortalama Verimi 50 Kg Civarındadır.

Ozan k.

10/8/2020 6:10:00 AM

Merhabalar . Pikan ceviz fidanı adana da yetişir mi ? ayrıca çanakkale çan da da yerimiz var . uygun pikan cevizi cinsleri var mı buralar için

TAŞPINAR PİKAN

10/12/2020 9:55:00 AM

Merhaba Ozan Bey , Pikan Ceviz Fidanının Hemen Hemen Her Çeşidi Adana da Yetiştirilmeye Uygundur. Dilerseniz Bizimle İletişime Geçin Yardımcı Olalım Efendim.

zonguldak

10/17/2020 3:30:00 AM

zonguldak devrek ilçesinde pikan cevizi yetişir mi?

zonguldak

10/17/2020 3:31:00 AM

zonguldak devrek ilçesinde pikan cevizi yetişir mi?

TAŞPINAR PİKAN

10/17/2020 1:56:00 PM

Merhabalar Zonguldağa Uygun Cinsler Var Efendim . 0543 354 24 95 Numaralı Telefondan Bizi Arayın Yardımcı Olalım

Naci madenci

10/18/2020 9:14:00 AM

Trabzon 400 rakımda pılan cevizi yetişirmi

Naci madenci

10/18/2020 9:14:00 AM

Trabzon 400 rakımda pılan cevizi yetişirmi

Naci madenci

10/18/2020 9:14:00 AM

Trabzon 400 rakımda pılan cevizi yetişirmi

TAŞPINAR PİKAN

10/19/2020 5:20:00 PM

Merhaba Naci Bey , Trabzon 400 Rakımda Pikan Cevizi Yetişir. Detaylı Bilgi İçin 0543 354 24 95 Numaralı Telefonu Arayın Lütfen

Mustafa

10/25/2020 7:41:00 AM

Kolay gelsin pikan ceviz fidanı adana da yetişir mi ? hangi türler uygundur _?

TAŞPINAR PİKAN

10/26/2020 1:23:00 PM

Merhaba Mustafa Bey , Pikan Cevizinin Hemen Hemen Her Çeşidi Adana da Yetiştirilebilir.

erdem

10/28/2020 3:27:00 AM

pikan ceviz fidanı satın aldık çanakkalede bir satıcıdan . cinslerini bilmiyoruz yardımcı olurmusunuz lütfen

ufuk başdaş

11/4/2020 2:33:00 AM

giresun rakım 450 500 civarı yetişirmi

TAŞPINAR PİKAN

11/4/2020 6:00:00 AM

Merhabalar Ufuk Bey , 500 Rakımda Yetişebilecek Uygun Pikan Cevizi Çeşitleri Vardır.

meriç akman

11/8/2020 9:05:00 AM

Pikan ceviz fidanı muğlada yetişrimek istiyorum

TAŞPINAR PİKAN

11/13/2020 7:39:00 PM

Merhabalar Meriç Bey , Pikan Cevizi Fidanı Muğlanın Hemen Hemen Her Yerinde Yetiştirilmeye Uygundur.

bolulu14

11/14/2020 9:55:00 AM

Merhaba Boluluyum. Bldiğiniz üzere Bolu'da karasal bir iklim mevcut. Sıcaklık kışları bölgemde -15, -17 derece civarına kadar düşebiliyor. Yazları ise çoğu zaman en fazla 35 derece. Pikan bölgemde yetişirmi? Yetişir ise hangi çeşiti yetişir? Tozlayıcıya ihtiyaç duyarmı?

bolulu14

11/14/2020 9:56:00 AM

Merhaba Boluluyum. Bldiğiniz üzere Bolu'da karasal bir iklim mevcut. Sıcaklık kışları bölgemde -15, -17 derece civarına kadar düşebiliyor. Yazları ise çoğu zaman en fazla 35 derece. Pikan bölgemde yetişirmi? Yetişir ise hangi çeşiti yetişir? Tozlayıcıya ihtiyaç duyarmı?

TAŞPINAR PİKAN

11/16/2020 12:17:00 PM

Merhabalar . Dikeceğiniz Yerde Rakım Kaç ? Bolunun Neresi İçin Düşünüyorsunuz . Detaylı Bilgileri Whatsapp tan Bize Gönderin İnceleyelim Yardımcı Olalım . Tozlayıcıya İhtiyaç Vardır .

selçuk ürkan

11/30/2020 5:01:00 AM

Pikan ceviz fidanı milasta yetişir mi . kışın uykuya geçen bir ağaç türümüdür ?

PikanNut

12/1/2020 7:54:00 AM

Merhaba. Fidanlarınızın yaşı ve boyu nedir? Tüplümüdür? Sizde bulunan çeşitler nelerdir.Teşekkürler

TAŞPINAR PİKAN

12/2/2020 11:47:00 AM

Merhabalar , Pikan Ceviz Fidanlarımız 3 Yaşındadır. Boyları 100 cm ve 200 cm dir. Pikan Ceviz Fidanlarımızın Çoğu Tüplüdür.

Güngör açar

12/3/2020 1:34:00 PM

hayırlı günler iyi çalışmalar. pikan ceviz fidanı siparişi vermek istiyorum . fakat aklıma takılan sorular var . öncelikle pikan cevizi 600 kg verim verir ağaç başına deniyor . tozlayıcıya ihtiyaçta var mı .

Hüseyin

12/5/2020 2:53:00 PM

Urfaya uygun pikan Cevizi var mi acaba

TAŞPINAR PİKAN

12/5/2020 3:59:00 PM

Merhaba Hüseyin Bey , 0543 354 24 95 Numaralı Telefonumuza Whatsapp tan Mesaj Gönderin . Urfanın Tam Olarak Neresi Olduğunu . Uygun Cinsler Varmı Bakalım .

Fahrettin Tanboğa

12/13/2020 4:05:00 PM

İyi günler. Diyarbakır dicle ilçesinde baraj gölüne yaklaşık 2 km medafede kışın don görmeyen bir yerde 7 dönüm arazim var. Ancak hangi tür pikan yetişir bilmiyorum. En azından hobi amaçlı soğuğa dayanıklı birkaç fidan denemek istiyorum. Dikim yerinde trabzon hurması yetişiyor. Soğuk iklim pikanı konusunda yardımcı olursanız müteşekkür olurum.

Hava burkan

1/1/2021 4:57:00 AM

Merhaba Pikat cevizi trabzon’da yetişir mi sahilden 15 km uzaklıkta ???Benim altı dönümlük bir arazim var trabzon’da oraya ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim

TAŞPINAR PİKAN

1/1/2021 10:00:00 AM

Merhabalar , Pikan Cevizi Trabzonda Yetiştilmeye Uygundur . Dilerseniz Arazinizin Ada Parsel Numarasını Gönderin Detaylıca Bakalım Uygun Cinsleri Seçelim.

Emel Topuz

1/11/2021 3:18:00 AM

Merhaba, Kayseri Pinarbasi ilcesinde yetistirilmeye uygun pikan cevizi fidanlari var midir?

Ahmet T. Özlen

1/15/2021 5:44:00 AM

Yerim çanakkale eceabat bolgesindepikan için uygunmudur

Ahmet T. Özlen

1/15/2021 5:47:00 AM

Yerim çanakkale eceabat bolgesindepikan için uygunmudur

TAŞPINAR PİKAN

1/15/2021 5:53:00 AM

Merhaba Ahmet Bey , Çanakkale Eceabat a Uygun Pikan Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz Mevcuttur . Çanakkalenin Biga , Bayramiç, Çan ve Benzeri İlçelerinde Mevcut Pikan Cevizi Bahçeleri Bulunmaktadır

ENGİN Cevahiroğlu

1/28/2021 12:59:00 AM

selam Bursa iznik kutluca köyü rakım 900 pikan cevizi yetişir mi? hayırlı işler

TAŞPINAR PİKAN

1/28/2021 3:08:00 PM

Merhaba Engin Bey , Bursa İznikte Pikan Cevizi Yetiştirebilirsiniz . Önerdiğimiz Cinsler Choctaw ,Western , Wichita .Bu Cinsler Burkett Anacının Üzerine Aşılanmış Olması Gerekir . Sağlıcakla Kalın .

Rasim Aykan

2/2/2021 4:50:00 AM

merhaba hayırlı işler muğla seydikemerde 600 metre kare arazimiz var 4 adet pikan cevizi fidanı satın almak istiyorum . 4 adet gönderiyormusunuz ve buraya uygun cinsleri yazarmısınız . saygılar

TAŞPINAR PİKAN

2/7/2021 4:34:00 AM

Merhaba Rasim Bey , Muğla Seydikemere Uygun Pikan Cevizi Türleri Mevcuttur . 4 Adet Satın Alabilirsiniz .

Bilal Koç

2/8/2021 3:03:00 AM

Malatyada 2 donumluk yere dikmeyi dusunuyoruz malatya icin uygun cinsleriniz varmi

Şenol Küçük

2/28/2021 1:57:00 AM

Bartın Ulus elmacık köyünde 1,5 dönüm %30egimli arazide yetişirmi

Şenol Küçük

2/28/2021 1:57:00 AM

Bartın Ulus elmacık köyünde 1,5 dönüm %30egimli arazide yetişirmi

TAŞPINAR PİKAN

2/28/2021 2:13:00 AM

Merhaba Şenol Bey . Bartık Ulus Elmacık Köyünde Pikan Cevizi Yetiştirebilirsiniz . Kirazcık , Alibaş ve Çaycuma da Pikan Ceviz Bahçesi Mevcuttur .

Mustafa Kuygun

5/6/2021 6:03:00 AM

Pikan ceviz fidanı muğla da yetişir mi abi ? bir kaç yere sordum muğlada yetişmez dediler . yerim muğla akyaka sahile çok yakın . bilgilendirirseniz sevinirim . pikan cevizini severek tüketiyoruz hobi amaçlı bir kaç tane almak istiyorum .

TAŞPINAR PİKAN

5/10/2021 12:12:00 PM

Merhaba Mustafa Bey , Pikan Cevizini Muğla'da Rahatlıkla Yetiştirebilirsiniz. Muğla'da 15 Yaşının Üzerinde Pikan Ceviz Bahçeleri Mevcuttur . Detaylı Bilgi İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

Hilmi Güleryüz

5/19/2021 3:07:00 PM

Hayırlı işleriniz olsun . pikan ceviz fidanı dikmek istiyorum 4 adet . antalya ya önerebileceğiniz 2 cins var mı 2 şer tane alsak nasıl olur . zirai tecrübemiz yok yardımcı olur musunuz

Çetin Aksoy

5/22/2021 3:19:00 AM

İyi günler Ankara Polatlı dan arıyorum Polatlı da pikan cevizi yetişirmi

Çetin Aksoy

5/22/2021 3:20:00 AM

İyi günler Ankara Polatlı dan arıyorum Polatlı da pikan cevizi yetiştirebilirmiyim

TAŞPINAR PİKAN

5/27/2021 1:32:00 PM

Merhaba Hilmi Bey , Antalya İçin Choctaw , Western , Wichita ve Mahan Cinslerini Önerebilirim .

Serhan Ulbey

6/4/2021 2:04:00 PM

çanakkale çan için choctaw cinsi pikan ceviz fidanı dikmek istiyorum . mevcut mu ?

TAŞPINAR PİKAN

9/12/2021 11:46:00 PM

Merhaba Serhan Bey , Çanakkale Çan Pikan Cevizi İçin Oldukça İdeal Bir Yerdir . Bölgenize Uygun Aşılı Cinsler Mevcuttur

ALİ YAVAŞ

9/19/2021 2:13:00 AM

Taşpınar pikan,takipteyim.Bilgilendirmeleriniz için, teşekkür ederim.Seydikemerde 91 rakımda 4000m2 yerimiz var.Hangi tür pikan fidanı önerirsiniz.Kaç metre aralıklarla dikilir.Teşekkürler.Başarılar.

Resul Gülmez

9/19/2021 4:36:00 AM

Manisa bolgesi yetisirmi

TAŞPINAR PİKAN

9/20/2021 1:26:00 PM

Merhaba Ali Bey , Rica Ederiz Efendim Ne Demek , Seydikemerde 91 Rakımda Choctaw , Western , Wichita , Mahan Cinslerini Rahatlıkla Yetiştirebilirsiniz . Dikim Aralığını Arazinin Durumuna Göre Değerdirmek Daha Doğru Olacaktır . Dilerseniz 0543 354 24 95 Numaralı Telefondan Ada Parsel Numaranızı Gönderin İnceleyelim Efendim . Sağlıcakla Kalın

TAŞPINAR PİKAN

9/20/2021 1:30:00 PM

Merhaba Resul Bey , Manisanın Belli Bölgelerinde Yetiştirebilirsiniz . Dilerseniz İlçe Köy-Mahalle Yazın Uygun Cinsler Var Mı Bakalım Efendim .

Onur Yaşar

3/19/2022 2:21:00 AM

Kolay gelsin merhabalar. Northern deyince bir sormak istedim . Yozgat boğazlıyan ve Kyseride yetişir mi kuzey

4/8/2022 2:35:00 AM

Merhaba. Afyonkarahisar'ın bir köyünde yetiştirmek için 2-3 tane almayı düşünüyorum. Tabiki adet olarak satıyorsanız. Dökeceğim yer 1070 rakım. Önereceğiniz ceviz türleriyle ilgili fiyat bilgisi alabilirmiyim.

Murat çekin

4/8/2022 2:38:00 AM

Merhaba. Tekli satışınız mevcutsa 2-3 tane almayı düşünüyorum. Yer Afyonkarahisar rakım 1070 metre. Ayrıca önereceğiniz ceviz türleriyle ilgili fiyat bilgisi alabilirmiyim.

TAŞPINAR PİKAN

4/12/2022 2:35:00 AM

Merhaba Murat Bey , Malesef Afyonkarahisar ' a Uygun Cinsimiz Bulunmamaktadır . İlginiz İçin Teşekkür Ederiz . Sağlıcakla Kalın

Yalçın Özbilge

5/14/2022 8:08:00 AM

Edirne Uzunköprü Kurtbey köyünde rakım 100 civarı rüzgar alan 4 dönüm arazimizde pikan cevizi ekmek istiyoruz yardımcı olur musunuz

Yalçın Özbilge

5/14/2022 8:13:00 AM

Edirne Uzunköprü Kurtbey köyünde rakım 100 civarı rüzgar alan 4 dönüm arazimizde pikan cevizi ekmek istiyoruz yardımcı olur musunuz

TAŞPINAR PİKAN

5/14/2022 10:52:00 AM

Merhaba Yalçın Bey, Bulunduğunuz Bölgeye Uygun Pikan Ceviz Fidanları Mevcuttur . 4 Dönüm Arazinize Ticari Bahçe Kurulabilir . Detaylı Bilgileri Telefondan Size İletelim .

Elif

5/22/2022 12:20:00 AM

Merhaba Manisa Köprübaşı ilçesi Borlu mahallesinde yetişen var mı varsa fiyat bilgisi paylaşabilir misiniz

TAŞPINAR PİKAN

5/22/2022 3:39:00 AM

Merhaba Elif Hanım . Bölgenize Uygun Pikan Ceviz Fidanları Var Efendim . Güncel Fiyatımız 49 TL dir . Ücrete Kargo Dahildir . Sipariş ve Detaylı Bilgi İçin 0543 354 24 95 Numaralı Telefondan Bize Ulaşabilirsiniz . Sağlıcakla Kalın

Turhan Özcü

5/23/2022 4:22:00 AM

Pikan cevizi 300 rakımda yetişirmi abi . muğlada 1 dönüm yerimiz var . pikan ceviz bahçesi kurmak istiyorum . 1 dönüm pikan ceviz fidanı diksek getirisi olur mu . yerimiz olursa inşaallah daha fazla yapmak isteriz . cevabınızı bekliyorum .

TAŞPINAR PİKAN

5/24/2022 1:55:00 AM

Merhaba Turhan Bey . Pikan Cevizini Muğla da Yetiştirebilirsiniz . Bölgenizde Referans Bahçeler Var . 1 Dönüm Bahçeden Getiri Sağlarsınız. 3-4 Ağacınız Bile Olsa Size Kazanç Sağlar . Pikan Cevizinin Meyvesi Diğer Cevizlere Kıyasla Daha Pahalıdır . Bize Ulaşın Yardımcı Olalım

Mesut Konaklı

5/29/2022 4:24:00 AM

pikan ceviz fidanlarım var . 3-4 sene önce izmirden satın almıştım . fakat az gelişiyor . pikan ceviz fidanı gübrelemesi nasıl olmalı önerileriniz var mı . teşekkür ederim

TAŞPINAR PİKAN

9/27/2022 5:26:00 AM

Mesut Bey Merhaba . Bize Ulaşın Yardımcı Olalım. Satın Almış Olduğunuz Pikan Cevizinin Cinslerinide Satıcıdan Öğrenirseniz Size Daha Kolay Yardımcı Oluruz . Hoşçakalın

Mustafa Özcan

10/23/2022 1:07:00 PM

Ayrıca havanın durumu kışın -18 ekşi 18 dereceye kadar çıkıyor.

TAŞPINAR PİKAN

10/24/2022 4:23:00 AM

Merhaba Mustafa Bey , -18 Derecede Yetişene Pikan Ceviz Fidanımız Yoktur . Bu Bölgelere Dikmenizi Tavsiye Etmiyoruz

Selçuk bağcı

5/22/2023 10:29:00 AM

Muğladan selamlar . hayırlı işleriniz olsun inşaallah . bizim buraya uygun 5 adet pikan hangi cins gönderirsiniz

Ertuğrul Gümüş

8/6/2023 6:35:00 AM

Merhaba, Denizli Sarayköy ilçesinde sıcaklık 35-45 derece arasında rakım 200-250 civarı, ne önerirsiniz

TAŞPINAR PİKAN

9/6/2023 2:27:00 PM

Merhaba Selçuk Bey . Muğla ya Choctaw , Western ve Wichita Türlerini Dikebilirsiniz. Dikim ve Bakım Hakkında Bizden Destek Alabilirsiniz . Sağlıcakla Kalın

bekir tekinay

9/11/2023 4:30:00 AM

selamlar . aydın a pikan ceviz fidanı almıştık . gayet güzel gelişti fidanlar . fakat aralarında tutmayanlar var . satın aldığımız yerde kalmamış ellerinde . sizden coctav cinsi pikan cevizi almak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum .

TAŞPINAR PİKAN

9/21/2023 11:34:00 AM

Aleyküm Selam Bekir Bey . Aşılı Choctaw Cinsi Pikan Cevizi İçin 0543 354 24 95 Numaralı Telefondan Sipariş Verebilirsiniz .

Engin Sayman

11/2/2023 7:56:00 AM

hayırlı günler kardeşim çukurova ya hangi cins pikan ceviz fidanı önerirsiniz

Yorum Yap